BLACKOUT BASKI

ANKARA BLACKOUT BASKI

Blackout baskı nedir?

Reklam sektöründe blackout baskı çift taraflı baskı olarak bilinen iki ayrı yüzeye yapılan baskılarda bir taraftaki görselin, diğer tarafa yansımasını önlemek amacıyla vinil ve kağıtlara yapılan bir baskıdır. İngilizce kökenli bir sözcük olan Blackout’un Türkçe karşılığı karartma gibi bir mana taşımaktadır. Blackout ışık geçirgenliğini engellemek amacı ile iki katman arasına konulan siyah perde sistemidir. Normal şartlarda ayrı iki vinile yapılan baskı sırtsırta eklense dahi, arkadan aldığı ışık ile görseller birbirine karışabilmektedir. Oysa blackout baskı ile iki ayrı tarafına iki farklı görsel baskısı yapılan malzeme arkadan ışık alsa dahi birbirine asla karışmamakta iki ayrı çalışma gibi durmaktadır.

Blackout branda nedir?

Blackout branda, aynı malzemenin iki yüzeyine de baskı yapılabilen bir malzemedir. Blackout brandanın içinde bulunmakta olan siyah katman ön yüzeydeki baskıyı arkaya, arka yüzeydeki baskıyı ön tarafta göstermeyi engelliyor. Bu biçim de blackout baskı tekniği ile çift yönlü bayraklar, yol kenarlarındaki direklere asılan çift yönlü reklamlar hazırlanabilir.

Blackout baskı nerde kullanılır?

Blackout baskı reklam, bayrak ve perde sektöründe kullanılmaktadır. Kimyası gereği oldukça dayanıklı olan blackout çoğunlukla açık alanlarda kullanılmaktadır.

Blackout baskı çeşitleri nelerdir?

Blackout vinil, blackout branda, blackout kağıt, blackout kumaş olarak çeşitlendirebiliriz.

Blackout baskı ne şekilde yapılır?

Baskının kaliteli olması için, hazırlanan görsel çalışmanın da kaliteli olması gerektiğini hatırlatırız. Yüksek kalitedeki imajlar yüksek çözünürlüklü makinalarda basılır. Yakın mesafeden bakıldığında hatasız ve fotoğraf kalitesinde olduğu net görülebilir. İstenilen malzeme makinaya yerleştirilir. Çalışma makinaya gönderilir. Baskı işlemi başlar. Baskı püskürtme sistemi ile yapılır. Baskı bittikten sonra makinadan alınır bir müddet dinlendirilir. Ardından Malzeme ters çevrilir ve çevrilen yüzünede aynı şekilde baskı yapılır yine bir müddet dinlendirildikten sonra Artık uygulanmaya hazırdır.

Blackout baskıda ne tür mürekkep kullanılır?

Blackout baskı bir dış mekan ürünüdür bu sebep ile Solvent özlü ve yine solvent boya formatına uygun makinalarda basılır. Dijitalya olarak bizim kullandığımız makinalar Eco Solventtir. (Solvent oranı düşük)

Vinil, branda, kağıt, kumaş gibi malzemeler ile çeşitlendirebiliriz. Baskısı yapılan çalışmayı uygulamak için montaj malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Blackout baskı solvent bazlı boyalarla basılmaktadır. Solvent bazlı boyaların özelliği baskıdan hemen sonra kuruması ve iklim değişikliklerinden dolayı korunmaya ihtiyacının olmamasıdır. Çok uzun zaman güneş ışığına maruz kalmadıkça sorun olmaz.

Blackout baskı iç mekanda kullanılırmı?

Blackout baskıyı iç mekandada istediğiniz alanda kullana bilirsiniz, hiçbir sorun ve sakınca bulunmamaktadır.